MOD_SPWEATHER_ERROR_MAKESURE_FOPEN_OR_LCOATION MOD_SPWEATHER_ERROR_LOCATION_ERROR MOD_SPWEATHER_ERROR_PLATFORM_OPENWEATHERMAP

PORTAL INFORMACYJNY GMINY STRZEGOM pobierz e-wydanie

Mieszkamy na Dolnym Śląsku

Granitowe serce Dolnego Śląska    

czytaj: Informacje z Dolnego Śląska

Oświadczenie

Szanowni Czytelnicy,

Oświadczam, iż fanpage Gazety Strzegomskiej na Facebook trafił w niepowołane ręce, w sposób nieautoryzowany i nie mamy od 2 kwietnia 2024 r. wpływu na treści na nim zamieszczane. Podjęliśmy kroki prawne i techniczne w celu odzyskania fanpage Gazety Strzegomskiej. Prosimy o cierpliwość. Od 2 kwietnia 2024 r. nie utożsamiamy się z treściami na nim zawartymi.

Redaktor naczelna, Anna Świerk, Gazeta Strzegomska ul. J. Dąbrowskiego 14A/2 58-150 Strzegom, tel. 795 360 817

Eurojęzyk
Widok na Śnieżkę, na lewo widoczny Dom Śląski, październik 2022
Widok na Śnieżkę, na lewo widoczny Dom Śląski, październik 2022

"Królowa Karkonoszy - uwodzicielska i groźna"

Weekendy zwabiły na na górskie szlaki rzeszę turystów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się, położona w górskim paśmie Karkonoszy, góra Śnieżka o wysokości 1603 m n.p.m. Przebiega tędy granica polsko-czeska szczyt zaś jest najwyższy nie tylko po polskiej stronie Karkonoszy, ale również po czeskiej. Śnieżka jest znana z górującym na niej Obserwatorium Meterologicznym w formie charakterystycznych talerzy. Aby dotrzeć na jej szczyt należy wyruszyć z dolnośląskiego Karpacza do stacji kolejki linowej. Wygodne, kanapowe siedzenia dowożą turystów na Małą Kopę, a stamtąd już pieszo kamienistym szlakiem dochodzi się do schroniska Dom Śląski. Po krótkim odpoczynku, przy małym piwie z sokiem, pierogach lub rosole, można wybrać się zygzakowatym szlakiem na sam szczyt. Albo zostać i posłuchać wielojęzycznego tłumu zgromadzonego na tarasie. Oprócz polskich turystów widoczni są tutaj Czesi i całe rodziny Ukraińców. Nie brakuje także psich czworonogów prowadzonych na smyczy albo niesionych po prostu "pod pachą".

Góra urokliwa latem może być też niebezpieczna. Zdarza się, że już w październiku pokrywa się śnieżną powłoką utrzymującą się nawet do maja z temperaturami do minus kilku stopni.

Turyści, gdy trafią na ekstremalne warunki klimatyczne nie są pozostawieni sami sobie. Przez cały rok czuwa w rejonie Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR). Tworzą go ratownicy - ochotnicy. Dokładnie 29. października 2022 r. ukazała się publikacja na temat ich 70-letniej społecznej działalności. Album pod nazwą "Historia ratownictwa górskiego w Karkonoszach" zawiera, oprócz współczesnych, unikalne historyczne zdjęcia sięgające nawet lat 20. i 30. XX wieku. Rannych, którzy utkwili w lawinie, złamali nogę lub nie byli zdolni do samodzielnego marszu zwożono początkowo na prostym toboganie złożonym z powiązanych nart albo na drewnianych "rogatych" saniach, a nawet na połączonych ze sobą rowerach. Z braku sprzętu, co nie było rzadkością, znoszono czasem nieszczęśnika po prostu "na barana". Obecnie ratownicy dysponują nowoczesnym sprzętem, śmigłowcem i wyszkolonymi psami do wydobywania ludzi spod lawin, które też się zdarzają. Najbardziej szokującym zdjęciem w albumie jest widok zamarzniętego turysty leżącego w śniegu na Małym Stawie, w pobliżu schroniska "Samotnia". Widać, jak lekko był ubrany. Od roku 1952 w Karkonoszach, tylko po polskiej stronie, zginęło ponad 100 osób.

Ratownicy apelują, aby wybierać się w góry w odpowiednim odzieniu i właściwych butach. I nie za bardzo ufać panującej w Karpaczu czy Kotlinie Jeleniogórskiej ładnej pogodzie, która w wyższych partiach górskich szlaków może szybko zamienić się w syberyjską zimę. Należy też skorzystać z dobrodziejstw Internetu i zainstalować w mobilnym telefonie aplikację "Ratunek", która pomoże ratownikom zlokalizować poszkodowanego lub zagubionego w górach delikwenta.

Album powstał dzięki niestrudzonej pracy Andrzeja Stanisława Jawora, doświadczonego ratownika i przewodnika górskiego, który lata całe angażował się w ratowanie ludzkiego życia i zdrowia mniej czy bardziej nierozważnych turystów. Zamieszczone zdjęcia przemawiają do ludzkiej wyobraźni lepiej niż niejeden tekst.

Jolanta Bombera-Rötschke

26.10.2022

Jesteśmy z Wami od 1993 roku

 

Więcej w Gazecie Strzegomskiej

Informacje z Dolnego Śląska

  • Strzegom
  • Dolny  Śląsk