10.15SP_WEATHER_C

PORTAL INFORMACYJNY GMINY STRZEGOM pobierz e-wydanie

Mieszkamy na Dolnym Śląsku

Granitowe serce Dolnego Śląska    

czytaj: Informacje z Dolnego Śląska

Oświadczenie

Szanowni Czytelnicy,

Oświadczam, iż fanpage Gazety Strzegomskiej na Facebook trafił w niepowołane ręce, w sposób nieautoryzowany i nie mamy od 2 kwietnia 2024 r. wpływu na treści na nim zamieszczane. Podjęliśmy kroki prawne i techniczne w celu odzyskania fanpage Gazety Strzegomskiej. Prosimy o cierpliwość. Od 2 kwietnia 2024 r. nie utożsamiamy się z treściami na nim zawartymi.

Redaktor naczelna, Anna Świerk, Gazeta Strzegomska ul. J. Dąbrowskiego 14A/2 58-150 Strzegom, tel. 795 360 817

Eurojęzyk

Krzysztof Kalinowski nowym Burmistrzem Gminy Strzegom

Przez najbliższe pięć lat stanowisko Burmistrza Gminy Strzegom będzie piastował Krzysztof Kalinowski. Przegrał z nim ubiegający się o reelekcję Zbigniew Suchyta. Krzysztof Kalinowski zdobył 5231 głosów (57,09%) i zwyciężył w drugiej turze. Drugi wynik uzyskał Zbigniew Suchyta – 3931 głosów (42,91%).

Obraz Mohamed Hassan z Pixabay

Kto dostał się do Rady Powiatu

7 kwietnia wyborcy ze Świdnicy (okręg nr 1) wybierali 9 radnych. Mieszkańcy gmin: Jaworzyny Śląskiej, Marcinowic i Żarowa (okręg nr 2) wskazali 5 przedstawicieli do rady. Wyborcy z gminy Strzegom (okręg nr 3) wybierali 5 radnych, z gminy Świdnica (okręg nr 4) – 3 radnych, a ze Świebodzic i gminy Dobromierz (okręg nr 5) - 5 radnych.

Oto lista kandydatów, którzy uzyskali mandat:
 
- z okręgu nr 1 (Świdnica): Roman Etel (PiS), Andrzej Pyka (PiS), Krystian Werecki (Lewica), Ryszard Chołko (KO), Stanisław Jarzyna (KO), Justyna Gąsior (KO), Filip Kubiaczyk (KO), Krzysztof Jaśkowiak (Powiat 2024), Zygmunt Worsa (Wspólny Powiat).
 
- z okręgu nr 2 (Jaworzyna Śląska, Marcinowice, Żarów): Urszula Ganczarek (PiS), Sylwester Stachurski (PiS), Krzysztof Sołtys (KO), Leszek Michalak (Powiat 2024), Marek Zywer (Wspólny Powiat).
 
- z okręgu nr 3 (Strzegom): Wioletta Świątek-Kardela (PiS), Sabina Cebula (Trzecia Droga 2050 Szymona Hołowni), Urszula Olszewska (KO), Beata Nejman (Powiat 2024), Przemysław Stempniewicz (Wspólny Powiat).
 
- z okręgu nr 4 (gmina Świdnica): Aldona Struzik (PiS), Tomasz Szuszwalak (KO), Teresa Mazurek (Wspólny Powiat).
 
- z okręgu nr 5 (Świebodzice, Dobromierz): Łukasz Apołenis (PiS), Piotr Fedorowicz (KO), Krystian Ulbin (KO), Ewelina Walewska (KO), Agata Kalafut (Powiat 2024).

Frekwencja w wyborach do Rady Powiatu Świdnickiego wyniosła 53,48%. Więcej informacji o wynikach wyborów znajduje się na stronie PKW.
 
źródło: PKW
Obraz Mohamed Hassan z Pixabay

Wyniki wyborów samorządowych w gminie Strzegom

W Gminie Strzegom odbędzie się druga tura wyborów na burmistrza. A kto się zmierzy? 
Zbigniew Suchyta z Krzysztofem Kalinowskim. Kto wchodzi do Rady Miejskiej? 
 
W gminie Strzegom żaden z czterech kandydatów na burmistrza Strzegomia podczas pierwszej tury wyborów nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. W ten sposób mieszkańcy nie wskazali zwycięzcy w wyborach na burmistrza gminy i 21 kwietnia wybiorą się ponownie do urn.
 
Zbigniew Suchyta ubiegający się reelekcję otrzymał 4495 głosów (43,92%) i spotka się w drugiej turze z Krzysztofem Kalinowskim, który otrzymał 2833 głosów (27,68%). Trzeci wynik osiągnął Wiesław Witkowki (2010 głosów, 19,64%), a czwarty – Lech Markiewicz (896 głosów, 8,76%).

Radnymi nowej kadencji zostali (wg kolejności podanej przez PKW):


- z okręgu nr 1Leszek Niepsuj - 170 głosów (KW Prawo i Sprawiedliwość), Tomasz Czyczerski – 127 głosów (KWW Wiesław Witkowski), Krzysztof Kalinowski – 254 głosy (KWW Krzysztof Kalinowski), Zbigniew Suchyta -230 głosów (KWW Zbigniew Suchyta), Robert Chyłek – 120 głosów (KWW Tomasz Marczak), Krzysztof Kaszub – 155 głosów (KWW Tomasz Marczak).

- z okręgu nr 2Marian Góra – 193 głosy (KW Prawo i Sprawiedliwość), Wiesław Witkowski – 158 głosów (KWW Wiesław Witkowski), Anna Mikulec – 144 głosy (KWW Krzysztof Kalinowski),  Paweł Rudnicki – 195 głosów (KWW Zbigniew Suchyta), Dorota Kwaśnicka -352 głosy (KWW Zbigniew Suchyta), Tomasz Marczak – 226 głosów (KWW Tomasz Marczak), Cezary Włodarczyk – 178 głosów (KWW Tomasz Marczak).


- z okręgu nr 3Zbigniew Kołodziej – 263 głosy (KW Prawo i Sprawiedliwość), Michał Czapla – 201 głosów (KWW Wiesław Witkowski), Tomasz Dziurla – 131 głosów (KWW Krzysztof Kalinowski), Ryszard Żmijewski – 200 głosów (KWW Zbigniew Suchyta), Stanisława Górska – 154 głosy (KWW Zbigniew Suchyta), Paweł Gołąb – 204 głosy (KWW Zbigniew Suchyta), Piotr Szmidt – 213 głosów (KWW Tomasz Marczak), Krystyna Lewicka – 248 głosów (KWW Tomasz Marczak).


KW Prawo i Sprawiedliwość,  KWW Wiesław Witkowski oraz KWW Krzysztof Kalinowski wprowadzą do Rady Miejskiej gminy Strzegom po 3 radnych (w sumie 9 osób), KWW Tomasz Marczak i KWW Zbigniew Suchyta – po 6 radnych (w sumie 12 osób).

Jeżeli w drugiej turze wyborów na burmistrza zwycięży Krzysztof Kalinowski, wówczas jego mandat do Rady Miejskiej przypadnie Jagodzie Nowackiej-Wołczek (KWW Krzysztof Kalinowski), która uzyskała poparcie od 54 osób. Jeżeli zaś dogrywkę wygra Zbigniew Suchyta, to jego mandat radnego przejmie Roman Asygner (KWW Zbigniew Suchyta), który otrzymał 149 głosów.

fot.: KWW Zbigniew Suchta, KWW Krzysztof Kalinowski

źródło: PKW

Lech Markiewicz z wizytą w Strefie Ekonomicznej

Dzisiaj złożyłem wizytę w siedzibie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park" w Walbrzychu, do której należą tereny inwestycyjne w Strzegomiu. Warto przypomnieć, że to za mojej kadencji 2006-2010 kiedy pracowałem na stanowisku burmistrza Strzegomia wraz z fantastycznym zespołem współpracowników z Urzędu Miasta utworzyliśmy ok. 10 hektarowy teren gospodarczy, który został włączony do WSSE "Invest-Park" w Wałbrzychu.

Dzięki utworzeniu strefy ekonomicznej w Strzegomiu mógł zainwestować nowy przedsiębiorca. Gdybyśmy wtedy nie utworzyli strefy, nie pojawiłby się żaden duży inwestor. Tereny w Strzegomiu nabyła firma Aryzta Polska Sp. z o.o. z branży spożywczej.

I to koniec. Stanęliśmy w miejscu,  podczas gdy inne, sąsiednie gminy mają nowych inwestorów jak Bosch w Dobromierzu, czy  Mercedes w Jaworze. A zaczynały przecież dużo później niż my. 

Dzisiaj pozostało nam ok. 4,8 ha wraz z pasem drogowym terenu do zagospodarowania i czeka nadal na nowego Inwestora. Oczywiście Inwestora, który nie będzie powodował uciążliwości dla obecnego zakładu, który jest z branży spożywczej. Oznacza to, że nie każda firma może otworzyć przy tym zakładzie swoją produkcję. Nie oznacza to jednak, że nie ma w ogóle możliwości na pozyskanie kolejnych inwestorów do Strzegomia. Są branże, które bez problemu mogą tutaj ulokować swój biznes. 

Strzegom ma więc nadal szanse na bycie atrakcyjnym miejscem lokalizacji swojego biznesu, tym bardziej że z badań wynika, iż mamy na naszym terenie dużą grupę kobiet na rynku pracy gotową do podjęcia pracy, dobrze uzbrojony teren  i dobrą lokalizację dróg dojazdowych.

Magnesem przyciągającym inwestorów może być także zwolnienie z podatku na 15 lat w obrębie samej strefy ekonomicznej. Jesteśmy jedynym już terenem na Dolnym Śląsku,  gdzie strefa utworzona przed zmianą przepisów, czyli przed 2018 r., może zaoferować pomoc publiczną na tak długi okres czasu.

Ale to nie wszystko. Jako kandydat na burmistrza i osoba, dla której zawsze Strzegom ma szczególne miejsce w sercu, mam ciekawe pomysły dotyczące utworzenia nowych terenów inwestycyjnych w naszej gminie.

Zawsze trzeba wybiegać w planach i strategii w przyszłość i zauważać pojawiające się nowe możliwości. Ponieważ w Dobromierzu będzie lokowała się firma Bosch to uważam, że musimy pomyśleć o nowych terenach pod poddostawców. A poza tym planowana budowa drogi ekspresowej S5 daje nam nowe możliwości jako gminie. 
Nie ma zatem czasu na czekanie. Trzeba już zacząć działać!

Jeśli chcesz, aby Strzegom mógł się rozwijać i pozyskiwać kolejnych inwestorów, jak Dobromierz, Świebodzice czy Jawor zagłosuj na doświadczonego burmistrza Lecha Markiewicza. 

Wiem jak rozwijać naszą gminę i iść razem po nową przyszłość dla naszych dzieci i wnuków.

              

Mam również informacje dla pozostałych firm działających na terenie gminy Strzegom. Od połowy 2018 r. zmieniły się przepisy i aktualnie cała Polska, w tym także  nasza gmina Strzegom, stała się jedną wielką strefą ekonomiczną. Jeśli zatem planujecie rozbudowę swojego zakładu lub otwarcie nowej firmy możecie ubiegać się o wsparcie w postaci zwolnienia z podatku od dochodów uzyskiwanych z nowych inwestycji. Daje to szansę na skorzystanie z pomocy publicznej wszystkim przedsiębiorcom inwestującym w Polsce, także i w naszej gminie, bez względu na lokalizacje inwestycji i to aż na 12 lat. 
Warto zatem inwestować i skorzystać z pomocy na rozwój swojego biznesu.

KWW Lecha Markiewicza

 

Opozycja demokratyczna ma szanse na 249 mandatów w Sejmie, a więc na większość parlamentarną

Państwowa Komisja Wyborcza o godz. 9 rano opublikowała dane ze 100 procent obwodów głosowania. PiS - 35,38 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 30,70 procent, Trzecia Droga - 14,40 procent, Nowa Lewica - 8,61 procent, Konfederacja - 7,16 procent głosów. To wyniki bardzo zbliżone do ostatecznych sondażowych wyników late poll pracowni Ipsos. Według tego badania opozycja demokratyczna ma szanse na 249 mandatów w Sejmie, a więc na większość parlamentarną. WYBORY PARLAMENTARNE 2023 (WYBORY DO SEJMU I SENATU RP) Dane PKW

Jesteśmy z Wami od 1993 roku

 

Więcej w Gazecie Strzegomskiej

Informacje z Dolnego Śląska

  • Strzegom
  • Dolny  Śląsk