To już osiemnaście lat mija od śmierci Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. 1 maja 2011 roku został beatyfikowany przez Benedykta XVI, a 27 maja 2014 kanonizowany przez papieża Franciszka.
Uznaje się, że św. JAN PAWEŁ II przyczynił się do obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej i powrotu wolności oraz demokracji w tym regionie świata.
,,MĄDROŚĆ WIE I ROZUMIE WSZYSTKO" - Z CREDO UT INTELLEGAM
Podczas swej ponad 26-letniej posługi Jan Paweł II ogłosił między innymi 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich, 43 listy apostolskie. Dziś przywołujemy słowa Jana Pawła II z encykliki CREDO UT INTELLEGAM: ,,MĄDROŚĆ Krzyża przekracza zatem wszelkie granice kulturowe, jakie można by jej narzucić, i każe otworzyć się na powszechność zawartej w niej prawdy. Jakież wyzwanie zostaje tu rzucone naszemu rozumowi i jakąż korzyść może ono odnieść, jeśli je podejmie! Filozofia nawet o własnych siłach jest w stanie dostrzec, że człowiek nieustannie przekracza samego siebie w dążeniu do prawdy, natomiast z pomocą wiary może otworzyć się na ,,szaleństwo"
Krzyża i przyjąć je jako słuszną krytykę tych, którzy błędnie mniemają, że posiedli prawdę, choć uwięzili ją na płyciznach swojego systemu. Orędzie Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego stanowi rafę, o którą może się rozbić powiązanie wiary i filozofii, ale poza którą otwiera się nieskończony ocean prawdy. Wyraźnie ujawnia się tutaj granicą między rozumem i wiarą, ale dokładnie zostaje też zakreślony obszar, na którym może dojść do ich spotkania."
Należy podkreślić, że Jan Paweł II podejmował mediacje i wzywał do zaniechania przemocy w różnych konfliktach pomiędzy narodami, m.inn. takich jak wojny w Zatoce Perskiej, Libanie czy Bośni. Był przeciwny stosowaniu jako środków nacisku blokad ekonomicznych, ponieważ uważał je za represje godzące głównie w niewinną ludność.
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. W 1929 r. zmarła jego matka – Emilia z Kaczorowskich. W 1938 r., po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w wadowickim gimnazjum, wraz z ojcem, Karolem, przeniósł się do Krakowa, gdzie rozpoczął studia polonistyczne na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Po wybuchu II wojny światowej i zamknięciu uczelni przez Niemców, młody Karol Wojtyła zaczął pracować jako robotnik w kamieniołomach na Zakrzówku w Krakowie, a następnie w Zakładach Chemicznych Solvay w Borku Fałęckim pod Krakowem. Wspomnienia z tego okresu można odnaleźć w jednym z jego pierwszych utworów literackich, poemacie „Kamień i bezmiar”, który był podpisany pseudonimem Andrzej Jawień; w 1941 roku zmarł ojciec Karola Wojtyły. O Janie Pawle II pisano w Przestrzeni Słowa. Twórczości Literackiej Karola Wojtyły: ,,Przekroczyć próg tajemnicy i wypowiedzieć to, co niewypowiedziane. To pragnienie towarzyszyło Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w ciągu całego życia. Czynił to na różne sposoby: w modlitwie i liturgii, w poezji i dramatach, w filozofii i teologii, w kontaktach z przyjaciółmi i w spotkaniach z niezliczonymi rzeszami wiernych podczas swojej posługi na Stolicy Piotrowej w Rzymie. Nieustannie głosił Ewangelię człowiekowi spragnionemu prawdy i miłości."
Ważnym utworem w dorobku Karola Wojtyły stał się ,,Kamieniołom". I nie tylko z tego powodu, że jest refleksją nad ciężką pracą fizyczną, która usiłuje pokonać twardą siłę kamienia. Istotny to poemat przede wszystkim z tego powodu, że autor wyraża prawdę, że ,,cała wielkość pracy znajduje się wewnątrz czlowieka".
A oto jeden z cytatów wiersza Karola Wojtyły:
,,Związane są bloki kamienia przewodem niskiego prądu,
który wcina się w nie tak głęboko, jak niewidzialny bicz
- kamienie znają ten gwałt,
kiedy dojrzałą spoistość nieuchwytny rozprawa podmuch
(...)
Jednak nie prąd elektryczny rozwiązuje w całości ich moc,
ale ten, co ją nosi w swych dłoniach:
robotnik."
W 1942 r. wstąpił do konspiracyjnego Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Równolegle studiował filozofię na tajnym Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1 sierpnia 1944 do 18 stycznia 1945 roku, tj. do dnia wyzwolenia Krakowa przez Armię Radziecką, ukrywał się wraz z kolegami w pałacu metropolity krakowskiego kardynała Stefana Sapiehy.
W lipcu 1958 roku papież Pius XII mianował go biskupem tytularnym – biskupem pomocniczym abpa archidiecezji krakowskiej, Eugeniusza Baziaka. Sakrę biskupią Karol Wojtyła otrzymał 28 września tegoż roku w bazylice na Wawelu. W wieku 38 lat został najmłodszym członkiem Episkopatu Polski. Po śmierci arcybiskupa Baziaka Kapituła Metropolitalna wybrała go w czerwcu 1962 r. na stanowisko wikariusza kapitulnego archidiecezji krakowskiej. Rok później, w grudniu 1963, został mianowany przez papieża Pawła VI arcybiskupem metropolitą krakowskim, zaś w czerwcu 1967 otrzymał kapelusz kardynalski.
Od 1969 roku w Episkopacie Polski pełnił przez wiele lat m.in. funkcje wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu i przewodniczącego Komisji Rady Naukowej Episkopatu. Równocześnie był członkiem watykańskich Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, ds. Duchowieństwa.
Niespełna trzy lata po wyborze na papieża – 13 maja 1981 roku – na placu św. Piotra w Rzymie, Jan Paweł II został ciężko ranny w zamachu na jego życie. Tło tego zamachu do dziś nie jest do końca wyjaśnione.
Oprac. Anna Świerk, Gazeta Strzegomska
Źródła: Dzieła Zebrane, Encykliki, Jana Pawła II, Wydawnictwo M;
,,Przestrzeń słowa - Twórczość literacka Karola Wojtyły - Jana Pawła II;