26.37SP_WEATHER_C

PORTAL INFORMACYJNY GMINY STRZEGOM pobierz e-wydanie

Mieszkamy na Dolnym Śląsku

Granitowe serce Dolnego Śląska    

czytaj: Informacje z Dolnego Śląska

Oświadczenie

Szanowni Czytelnicy,

Oświadczam, iż fanpage Gazety Strzegomskiej na Facebook trafił w niepowołane ręce, w sposób nieautoryzowany i nie mamy od 2 kwietnia 2024 r. wpływu na treści na nim zamieszczane. Podjęliśmy kroki prawne i techniczne w celu odzyskania fanpage Gazety Strzegomskiej. Prosimy o cierpliwość. Od 2 kwietnia 2024 r. nie utożsamiamy się z treściami na nim zawartymi.

Redaktor naczelna, Anna Świerk, Gazeta Strzegomska ul. J. Dąbrowskiego 14A/2 58-150 Strzegom, tel. 795 360 817

Eurojęzyk
Powstanie tak długo oczekiwana przez mieszkańców obwodnica wsi Graniczna w Gminie Strzegom

Powstanie tak długo oczekiwana przez mieszkańców obwodnica wsi Graniczna w Gminie Strzegom

W ciągu 30 miesięcy powstanie tak długo oczekiwana przez mieszkańców obwodnica wsi Graniczna w Gminie Strzegom. To efekt podpisanej 12 września umowy na wykonanie drogi w formie "zaprojektuj i wybuduj" w ramach zadania inwestycyjnego pn. "Poprawa warunków obsługi i rozwoju terenów inwestycyjnych wydobycia i przeróbki granitu w Granicznej (gmina Strzegom) poprzez skomunikowanie z DK 5". 

Moment podpisania umowy na wykonanie obwodnicy wsi Graniczna Obwodnica o dł. ok. 2,6 km będzie miała swój początek przy Al. Wojska Polskiego w okolicach Zakładu Usług Komunalnych w Strzegomiu i będzie kończyć się w Granicznej obok kamieniołomu. Koszt inwestycji wynosi ok. 18,65 mln zł. Zadanie jest dofinansowane z piątej edycji Programu Inwestycji Strategicznych z Rządowego Funduszu "Polski Ład" - Rozwój stref przemysłowych.

Wykonawcą zadania będzie firma STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. z Wrocławia. Realizacja tego bardzo ważnego zadania połączy tereny aktywności gospodarczej o powierzchni 109 ha, na których działają firmy, które wydobywają i przerabiają granit. Ponadto tereny przeznaczone pod działalność gospodarczą uzyskają dostęp do DK 5. Inwestorzy byli nimi zainteresowani, ale brak jakiegokolwiek skomunikowania z "krajówką" czyniło te tereny bezużytecznymi. Wreszcie, i to jest najważniejsze, zostanie wyprowadzony ruch setek samochodów ciężarowych dziennie z miejscowości Graniczna, z której rocznie wywozi się milion ton kruszywa. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z podpisania umowy na budowę obwodnicy Granicznej. Musimy jednak mocno podkreślić, że bez pomocy państwa nie bylibyśmy w stanie tego zadania zrealizować. Przez wiele lat problem ten był przecież nierozwiązalny - zaznaczają władze Strzegomia. - Droga ominie wieś i tym samym ulży mieszkańcom, którzy w końcu pozbędą się samochodów ciężarowych, które transportują uciążliwy urobek granitowy. Koszmar związany z hałasem, zapyleniem i innymi uciążliwościami już niedługo się skończy.

Czekamy z niecierpliwością na rozpoczęcie budowy obwodnicy - dodają. Warto przypomnieć, że decyzję o przyznaniu wielomilionowej dotacji dla strzegomskiego samorządu ogłosił premier Mateusz Morawiecki 14 października 2022 r. w Warszawie, a trzy dni później w Strzegomiu odbył się terenowy briefing prasowy w tej sprawie z udziałem Michała Dworczyka - ministra-członka Rady Ministrów, Ireneusza Zyski - wiceministra klimatu i środowiska oraz Marcina Gwoździa - posła na Sejm RP.

 

Materiał z: Gmina Strzegom

Jesteśmy z Wami od 1993 roku

 

Więcej w Gazecie Strzegomskiej

Informacje z Dolnego Śląska

  • Strzegom
  • Dolny  Śląsk