20.82SP_WEATHER_C

PORTAL INFORMACYJNY GMINY STRZEGOM pobierz e-wydanie

Mieszkamy na Dolnym Śląsku

Granitowe serce Dolnego Śląska    

czytaj: Informacje z Dolnego Śląska

Oświadczenie

Szanowni Czytelnicy,

Oświadczam, iż fanpage Gazety Strzegomskiej na Facebook trafił w niepowołane ręce, w sposób nieautoryzowany i nie mamy od 2 kwietnia 2024 r. wpływu na treści na nim zamieszczane. Podjęliśmy kroki prawne i techniczne w celu odzyskania fanpage Gazety Strzegomskiej. Prosimy o cierpliwość. Od 2 kwietnia 2024 r. nie utożsamiamy się z treściami na nim zawartymi.

Redaktor naczelna, Anna Świerk, Gazeta Strzegomska ul. J. Dąbrowskiego 14A/2 58-150 Strzegom, tel. 795 360 817

Eurojęzyk
Znaki tamtych czasów są wśród nas

Znaki tamtych czasów są wśród nas

Znaki tamtych czasów są wśród nas - ,,historia odkrycia skarbu ze Środy Śląskiej sięga 1985 r., kiedy to robotnicy zatrudnieni przy pracach rozbiórkowych w obrębie średzkiego Starego Miasta znaleźli znaczną liczbę srebrnych groszy praskich z 1. połowy XIV w. 24 maja 1988 r., podczas kontynuowania prac przy budowie fundamentów pod nowy budynek, pośród fragmentów ceglanego muru wydobyto odłamki glinianych naczyń oraz złote i srebrne monety. 

Przeszukanie wysypiska, na które wywożono gruz, ujawniło dalsze monety, a wkrótce pojawiły się informacje o znalezieniu ozdób ze złota. (...) Najwspanialszym i najbardziej tajemniczym klejnotem Skarbu Średzkiego jest kobieca korona królewska. Lekka i delikatna korona segmentowa typu otwartego, o niewielkiej średnicy, zwieńczona figurami orłów trzymających w dziobach pierścienie oraz kwiatonami, nie ma odpowiednika wśród zachowanych koron europejskich. Poszczególne jej segmenty są zdobione naprzepiennie trójlistnymi plakietami z barwną emalią i dużymi szafirami, którym towarzyszą mniejsze kamienie: granaty, akwamaryny, szmaragdy, spinele oraz tektyty i perły. Korona średzka była klejnotem zamówionym z okazji ślubu, na co wskazuje motyw pierścieni - oznaka małżeńskiego zobowiązania i symbol dobrej wróżby." A kto mógł być właścicielką owej Korony, można przeczytać: Skarb Średzki, Jacek Witecki, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Wrocław 2022 Fot. Gazeta Strzegomska

Jesteśmy z Wami od 1993 roku

 

Więcej w Gazecie Strzegomskiej

Informacje z Dolnego Śląska

  • Strzegom
  • Dolny  Śląsk