21.09°C

PORTAL INFORMACYJNY GMINY STRZEGOM

kup e-wydanie

Mieszkamy na Dolnym Śląsku

Granitowe serce Dolnego Śląska

   

czytaj: Informacje z Dolnego Śląska

Reklama

Tradycyjna prezentacja stołów wielkanocnych, palm i pisanek.

Tradycyjna prezentacja stołów wielkanocnych, palm i pisanek.

Przedstawiciele 24 kół gospodyń wiejskich z całego regionu zaprezentowali świąteczne potrawy oraz rękodzieło podczas tradycyjnej prezentacji stołów wielkanocnych, palm i pisanek. Wydarzenie zorganizowano w wałbrzyskiej galerii Victoria, a prezentację otworzył Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko wraz z Jego Ekscelencją Biskupem Markiem Mendykiem.

- Prezentacja Tradycyjnych stołów Wielkanocnych to piękne wydarzenie i ukłon w stronę tradycji. Jest wspaniałą okazją do zaprezentowania różnorodności, a jednocześnie pokazania młodemu pokoleniu naszego dziedzictwa i historii. Przy tej okazji życzę wszystkim spokojnych i rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy  – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko.

 

Spotkanie było okazją do wręczenia upominków oraz wyróżnień i pamiątkowych dyplomów. Z rąk wicemarszałka Grzegorza Macko odebrali je:

W kategorii Palma Wielkanocna:
I miejsce – KGW w Czarnym Borze
II miejsce – KGW „MARKOCICE” w Bogatyni
III miejsce – KGW CHOCIANOWIEC 
Wyróżnienie – KGW BARTOSZOWIANKI


W kategorii Pisanka Wielkanocna:
I miejsce – KGW „ARTYSTYCZNE PIECOWICE” w Piecowicach
II miejsce – KGW Konradówka - Piotrowice
III miejsce – KGW w Laskach
Wyróżnienie – KGW „SZCZODROWIANKI” w Szczodrowie

 

 

Wydarzenie zgromadziło wielu wystawców oraz 6 zespołów ludowych, a przy jego organizacji Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego współpracował wspólnie z organizacjami działającymi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Wśród gości nie zabrakło także przedstawicieli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wrocławiu, Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu.

 

Celem Prezentacji Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, Palm i Pisanek jest kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych z Wielkanocą przez m.in. zaprezentowanie świątecznych potraw i wypieków, występy zespołów ludowych, promowanie i sprzedaż rękodzieła charakterystycznego dla mieszkańców obszarów wiejskich naszego regionu.

 Informacja z: 

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

 

Reklama

Jesteśmy z Wami od 1993 roku

Do schroniska da się dojechać samochodem ale droga przy schronisku w kierunku Przełęczy Jugowskiej i w dół do Jugowa nie jest asfaltowa, dlatego auto lepiej zostawić dalej. Najkrótsza a zarazem najwygodniejsza droga do Zygmuntówki prowadzi z Przełęczy Jugowskiej na drodze między Kamionkami a Sokolcem. Parking w tym miejscu jest płatny i często zajęty do ostatniego miejsca.

 

Więcej w Gazecie Strzegomskiej

Informacje z Dolnego Śląska,

  • Strzegom
  • Dolny  Śląsk